Ahşap Bahçe Mobilyalarınızın Bakımı

Bu hafta çok sevdiğiniz ahşap bahçe mobilyalarınıza nasıl bakım yapabileceğiniz konusunu işledik.

Ahşap bahçe mobilyası bakımında ilk düşünülmesi gereken nokta, ne tür bir ahşap ile uğraştığınızı bilmeniz olacaktır. İyi kalite ahşap mobilyalar genelde tik, iroko, meşe gibi sert ağaçlardan yapılırlar. Bu ağaçların içerdiği doğal yağ oranı yüksek olduğu için suya dolayısıyla hava koşullarına doğal olarak korumalıdırlar. Bu çeşit ağaçlar aynı zamanda böcek ve zararlılara karşı da daha dayanıklıdırlar. Tropik sert ağaçların kızıl-kahve görünümleri zaman içerisinde çok hoş bir gümüş griye dönmeye eğilimlidir. Bu durum günümüzde bazı modern mimari projeler için özellikle aranan bir durum haline bile gelmiştir. Çam, köknar, sedir, ladin gibi yumuşak ağaç gruplarından yapılan bahçe mobilyaları daha ekonomiktir. Sert ağaçlara kıyasla daha az korumalı olduklarından dolayı genelde ekstradan boya, cila vs kullanılarak dış etkilere karşı daha korunaklı hale getirilirler.

ZARARI ÖNLEMEK YA DA EN AZA İNDİRMEK

Her şeyden önce, bir ürünü ilk alırken bunu bir yatırım olarak düşünüp yumuşak ağaçlar yerine daha sert ağaçlardan yapılmış bahçe mobilyası alarak başlamak daha akıllıca bir başlangıç olacaktır. Çünkü sert ağaçlar daha önce de bahsettiğimiz gibi daha uzun süre dayanır, dış etkenlere, çürümeye ve böceklere daha iyi karşı koyarlar. Bunlar aynı zamana daha az bakım isterler. İkinci olarak, hatırlamanız gereken konu hava şartları ahşap bahçe mobilyanızın başına geleceklerin ana sorumlusudur, bu yüzden kullanılmadığı zamanlarda koruyucu örtü ve kılıflarla saklanmış ya da veranda altında kullanılan bahçe mobilyaları ilk günkü renklerini çok uzun yıllar korurlar. Sadece kullanıma bağlı çizikler, kırıklar vs olabilir. Son olarak ahşap bahçe mobilyanızı özellikle ilk aldığınız yıllarda yaptığınız ufak yıllık bakımlar mobilyanızın ömrünü uzatacaktır. Çünkü ilk yıllar en büyük değişimlerin kendini göstereceği yıllar olacaktır. Uzun zaman bakımsız bir şekilde bekletilmiş bir ahşap mobilyayı tam olarak ilk aldığınız görünüme getirmek çok zor ya da imkansızdır.

SERT AĞAÇLARIN BAKIMI

Sert ağaçlardan imal edilmiş bir mobilyaya sahipseniz ve bu mobilyalar bir süre bakımsız ve korumasız olarak dış etkenlere mazruz kalmış ise, yukarıda bahsettiğimiz grimsi rengi ve ağacın yüzeyinde de hafif pürüzler görüyor olmalısınız. Bunun nedeni ağacın grenlerinin zaman içerisinde ağaçta oluşan ufacık çatlaklardan yukarı doğru çıkmış olmasıdır. Bu durumda ağacın yüzeyini sert bir fırça, ince bir zımpara ya da varsa basınclı yıkama ekipmanı ve arap sabunu ile temizleyip bütün toz ve kiri uzaklaştırın. Elinizi ağaç üzerinde gezdirerek hala pütürlü bir yüzey kalımış mı kontrol edin, varsa onları da hafifçe zımparalayın ve yumuşak bir yüzey elde etmeyi hedefleyin. Sonrasında bir kaç ince kat tik yağı uygulaması yapın. Tik yağı, vernik ya da cila gibi ağacın yüzeyinde katman oluşturan bir malzeme değildir, ağaç tarafından emilir. Son bağlamda mobilyanız mat ama canlı bir renge kavuşacaktır. 

YUMUŞAK AĞAÇLARIN BAKIMI

Eğer yumuşak ağaçlardan imal edilmiş bir bahçe mobilyasına bakım yapmak istiyorsanız zımparalama işine biraz daha asılmanız gerekecektir. Çünkü mobilyanıza büyük ihtimalle vernik, cila ya da boya halihazırda uygulanmış olmalıdır. Yakından gözlemlediğinizde, katman oluşturan bu malzemelerin yer yer kabarmış ve soyulmuş olduğunu göreceksiniz. Boya ya da vernik/cila aşamasına geçmeden mobilyanızı önce kir, toz ve bu bozuk yüzeylerden temizlemeniz gerekecektir. Eski boya ya da cilayı tamamen soyup atmak en tercih edilen yöntem olsa da ev şartlarında bu çok pratik ya da imkan dahilinde olmayabilir. Bu işlem için özel ekipman gerekmektedir. Asıl amacımız boyanın eski yüzey üzerine sağlam bir şekilde tutunmasını sağlamak olduğundan, eski boyayı zımparalamak suretiyle pürüzsüz ve parlak olmayan bir yüzey oluşturmamız da yeterli olacaktır. Sonrasında oluşan tozu hafif nemli bir bezle uzaklaştırdıktan sonra artık yeni boya/cila/verniği uygulayabilir aşamaya gelmiş oluruz. Bu uygulamayı tek bir kalın tabaka halinde değil de ince ince birden çok tabaka olarak uygulamak çok önemlidir.

Son olarak bir not düşmemiz gerekirse, dış mekan mobilyalarının tamamı, ne malzemeden yapılmış olurlarsa olsunlar zamanın ve çevre koşullarının yıpratıcı etkilerine maruz kalırlar. Daha dayanıklı malzemelere yatırım yapmak, kullanılmayan dönemlerde dış şartlardan uzak mümkün olduğunca korumak ve ufak ama sık bakımlardan geçirmek hem maddi anlamda cebinizi korur hem de size zaman kazandırır.

 

* Fotoğraflar: Martin Barak, Ehud Neuhaus
Sayfa başına git