Masif Ahşapta Yapıştırıcı ile Laminasyon İşlemi (Glulam)

Ahşap yaşayan, bu yüzden de çevreden gelen etkenlere sürekli cevap veren bir materyaldir. Ahşaba güzelliğini ve doğallığını veren bu özellik, aynı zamanda ahşabın işlenmesi sırasında ve sonrasında bazı dezavantajlar getirmektedir. Çeşitli kalınlıklarda fırınlanmış olarak temin edilen ahşap kalaslar, fırınlanmış olsa bile dış mekanda kullanılmaya başladıktan sonra değişim gösterir. Yağışlı havalarda genleşir, yaz aylarında kuruyarak çeker. Bu esnada ahşapta çatlaklar oluşur, ahşap eğilir ve bükülür. Bu yüzden de üründe de ciddi bozulmalar yaşanabilir.

Glulam da denilen yapıştırıcılı laminasyon işlemi aynı kalınlıktaki masif ahşap kalasların bir neme dayanıklı yapıştırıcı ajan kullanılması ve sıkılması marifetiyle daha kalın kalaslar elde edilmesini sağlayan işlemdir. Farklı yönlerde damarları olan, ağacın rastgele yönlerinden alınan parçaların birbirine yapıştırılması kalasa daha önce kendisinde olmayan bir dayanım gücü sağlar. Bir ağaçtaki budak gibi zayıf noktalar diğer ağaç tarafından tolere ve stabilize edilir. Katmanların farklı özelliklerde olması ağacın çalışma yönlerini de kısıtlayacağından bu şekilde yapılan ahşap ürünlerde minimal düzeyde şekil bozukluğu yaşanır. Sonuçta son ürün tek parça masif halinde yapılmış halinden kat ve kat sağlam ve tutarlı hale gelir. 

Glulam masif ayrıca estetiksel olarak farklı görseller de elde etmemizi sağlar. Hem ağacın dokusundaki karışım hem de klasik tek parça masif ahşabın bir seferde çözemeyeceği yapısal alternatifler sağlaması açısından günümüz modern mimarisinde kullanımı hızla yaygınlaşmıştır. Ayrıca uzun sürede yetişen büyük ağaçların kesilmesindense, kesim amaçlı dikilen plantasyon alanlarındaki genç ağaçların kullanılabilmesine olanak verdiğinden çevresel anlamda glulam kullanımının daha sürdürülebilir olduğu raporlanmaktadır.
Sayfa başına git