Bahçe Mobilyalarında Kumaş Seçimi

Bahçe mobilyalarınız yaz ve kış ayları boyunca, güneş, yağmur, rüzgar, havuz ve deniz suyu, kir, toz gibi bir çok zorlu etkene maruz kalır. Bu yüzden kullanılan kumaşların normal iç mekan kumaşlardan farklı tasarlanmış olması gereklidir. UV ışınlarına karşı dayanıklılık, solmazlık, su iticilik, yırtılmaya ve abrazyona karşı dayanıklılık, leke tutmazlık gibi özellikler dış mekan döşemelik kumaşlarda aramanız gereken başlıca özellikler olmalıdır. İlk görüşte desen ve rengini beğendiğiniz bir ürünü almadan önce üretici firmanın kullandığı kumaş ile ilgili bilgi almanızı, ilgili belge ve sertifikaları talep etmenizi tavsiye ederiz.

Dış mekan döşemelik kumaşlar genelde polyester, akrilik, olefin gibi sentetik malzemelerden yapılırlar. Pamuk, keten gibi kumaşlar dış mekanda, güneş ve dış etkiler altında henüz bir seneyi bile tamamlamadan solar, incelir ve yırtılırlar. Aşırı emici olduklarından ıslandıklarında kolay kurumazlar ve dolgu malzemesi ve kumaş üzerinde küf oluşumuna sebebiyet verirler.

Dış mekan döşemelik kumaşlara su ve yağ itici özelliği özel bir işlem ile kumaşın kaplanması sayesinde verilir. Bu tip kumaşları senede 1-2 kez makinada yıkamakta sakınca yoktur ancak sık sık ve uzun programlarda sert deterjanlarla yıkamak koruyucu tabakanın zamanla kalkmasına sebep olabilir, bu da kumaşın ömrünü kısaltacaktır. Bu yüzden minderleriniz kirlendiğinde ya da üzerine bir şey döküldüğünde ilk aşamada kiri ya da lekeyi nemli bir bezle uzaklaştırmak, arap sabunu gibi yumuşak bir malzeme ve ıslak bez ile silerek kumaşı kurutmak yeterli olacaktır. Unutmayın ki sonuçta her malzemenin bir ömrü vardır. Ancak dış etkenlere maruz kalan mazlemelerin ömrü daha da kısa olacaktır. Kaliteli ve ihtiyaca uygun kumaşlardan yapılan bahçe mobilyalarını tercih etmeniz, kumaşın bakım talimatlarına uymanız ve bunlara ek olarak ürünlerinizi kış ve bahar aylarında nemden, yazın da yoğun güneşten korumanız kumaşlarınızın ömrünü kat ve kat uzatacaktır.

Textilene adı verilen sentetik kumaşlar ise son zamanlarda dış mekan mobilyalarında sıkça kullanılmaya başlandı. Profiller arasına gerilmek suretiyle kullanılan Textilene kumaşı her tür dış etkene son derece dayanıklı PVC bileşenli bir polyester dokumasıdır. Dış mekan mobilyalarında kullanıldığında rahat bir oturum sağladığı için minder ihtiyacını ortadan kaldırabilmektedir.
Sayfa başına git