Bahçe Salıncağında Mevcut Ürünler ve Seçenekler

Günümüzde bahçe ve salıncak deyince aklımıza artık sadece çocuklara ait bir keyif gelmiyor. Üzerine uzanıp kitap okuyacağımız, içeceğimizi yudumlayıp bir yandan da sevdiklerimizle sohbet  edeceğimiz salıncakların bahçe, teras ve balkonlardaki kullanımı giderek artıyor. Piyasaya sunulan salıncak çeşitleri de buna oranla artış gösteriyor. Daha yakından baktığımızda salıncakların genelde metal ve ahşap gövde üzerine sentetik rattan, kumaş, tekstilin gibi malzemeler ve bunların kombinasyonları ile yapılan oturma bölümü, tente ve ayak uzatma gibi parçalardan oluştuğunu görüyoruz.

Piyasada en sık gördüğümüz salıncakların başında iskeletin tamamı metal boru profillerden işlenmiş olanlar geliyor. Korozyona karşı boyalı olarak piyasaya sunulan bu salıncaklar profil kalınlığına ve yapılan boyanın cinsine göre kalite olarak değişkenlik gösteriyor. Kalın profiller ile yapılmış ve elektrostatik toz ya da yaş boya yöntemiyle boyanmış ürünlerin dayanım süresi daha uzun olacağı için bu ürünleri satın almadan önce üretici/satıcı firmadan bu bilgileri talep ediniz. 

Doğallığı, güzelliği ve işleme kolaylığı, tasarımsal olarak hem modern hem daha klasik zevke cevap verebilmesinden dolayı ahşap, bahçe salıncaklarının vazgeçilmez ana malzemesidir. Ancak satın almadan önce, kullanılan ağacın cinsi, kaçıncı kalite ahşaptan olduğu, kullanılan ahşabın kalınlığı, dış etkenlere karşı uygulanan korumanın cinsi gibi konulara dikkat etmeniz gerekiyor. İkinci, üçüncü kalite ahşap, emprenye yerine vernik veya cila gibi dış etkenlere karşı gerçek anlamda koruma sağlamayan malzemeler kullanılan, veya oturduğunuzda salıncak sağlamlık hissi vermeyen, örneğin bağlantı, birleşim yerleri ile ahşap kayıtlar gerektiğinden fazla esneyen ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

İskeleti çam, gürgen, köknar, ladin, lareks gibi nispeten ekonomik kerestelerden imal edilmiş ahşap salıncakların en azından birinci kalite kereste yapılmış olduğunu ve dış mekan korumasının emprenye ve veya dış mekan koruyucu boya ile yapıldığını satıcı firma ile kontrol ediniz. Tik, iroko, meşe, okaliptüs, sapelli, okuome gibi sert ağaçlardan elde edilen ahşaplar ise dış mekan kullanımına uzun yıllar dayanabilmeleri, az bakım istemeleri ve sağlamlıkları ile bahçe salıncağı yapımı için idealdirler. Bunlar arasında tik ağacı en üst kalitedir ancak fiyat olarak en üst bantta olduğu için mevcut pazara uygulanabilirliği zor görünmektedir. 

Ahşap ya da metal salıncakların oturma ve tente bölümleri metal, ahşap profiller ile minder, tekstilin ya da sentetik rattan gibi malzemelerin birlikte kullanıldığı çeşitli kombinlerden oluşuyor. Sentetik rattan örgüsü genelde metal salıncaklarda kullanılıyor ve bahçe ürünlerinde yaratıcı ve sıra dışı tasarımlara imkan vermesi açısından son zamanlarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Oturma kısmı rattan, metal ya da ahşap profillerden oluşan banklarda minder olmaksızın oturmak oldukça konforsuz olmaktadır. Tekstilin ve benzeri profiller arası germe marifetiyle yapılan salıncak oturakları ise mindersiz olarak nispeten konforlu bir oturum sağlamaktadır.

Swingroo/Aida Swings’de biz salıncaklarımızı birinci kalite masif iroko, kosipo, lareks, finlandiya çamı, sapelli ve okuome gibi ahşapları kullanarak üretiyoruz. Tik ağacının zengin renk ve dokusuna en yakın ağaç olan iroko, tik ağacı gibi doğal olarak çürüme, bozulma ve kurtlanmaya karşı doğal koruması olan, sağlam ve istikrarlı bir ağaçtır. Tekne yapımı, dış cephe kaplaması, iskele ve kazık işleri gibi zorlu koşullarda kullanılır. Lareks kuzey yarıkürenin en soğuk bölgelerinde yetişen, zorlu koşullara dayanıklı bir ağaç türüdür. Ağır ve sağlamdır, tekne, tren rayı, telefon direği ve maden direği olarak kullanılır. Okuome, Sapelli ve Kosipo ağaçları, Afrika orijinli sert ağaçlar kategorisinden ağaçlarıdır. Diğer ağaç türlerine göre daha az bilinseler de mobilya, kaplama, iç ve dış mekan doğrama işlerinde kullanılırlar.

Swingroo ürünlerini bulabileceğiniz bayiler için tıklayın
 

Bayimiz olmak için bizi arayın
Sayfa başına git