Bahçe Salıncağında Mevcut Ürünler ve Seçenekler

Günümüzde bahçe ve salıncak deyince aklımıza artık sadece çocuklara ait bir keyif gelmiyor. Üzerine uzanıp kitap okuyacağımız, içeceğimizi yudumlayıp bir yandan da sevdiklerimizle sohbet  edeceğimiz salıncakların bahçe, teras ve balkonlardaki kullanımı giderek artıyor. Piyasaya sunulan salıncak çeşitleri de buna oranla artış gösteriyor. Alıcıların zevkine sunulan bahçe salıncaklarına daha yakından baktığımızda genelde metal, sentetik rattan ve ahşap gibi malzemelerden üretildiğini görüyoruz. 

Piyasada en sık gördüğümüz salıncakların başında metal boru profillerden işlenmiş olanlar geliyor. Korozyona karşı boyalı olarak piyasaya sunulan bu salıncaklar profil kalınlığına ve yapılan boyanın cinsine göre kalite olarak değişkenlik gösteriyor. Kalın profiller ile yapılmış ve elektrostatik toz boya yöntemiyle boyanmış ürünler nispeten daha dayanıklı olsa da metal salıncakların genel olarak en büyük problemi olan korozyondan maalesef kaçış yok. Ayrıca tasarım olarak son zamanların sade-şık çizgileri yerine klasik salıncak konseptine bağlı kaldıkları için günümüzün sofistike alıcılarının göz zevkine çok da hitap etmeyebiliyorlar.

Rattan görünümlü sentetik malzemelerden yapılan salıncaklar daha yaratıcı ve sıra dışı tasarımlarda kullanılabildiği için öncelikle göze hitap ettiğini söyleyebiliriz. Sentetik rattan ürünlerin taşıyıcı aksamı yukarıda anlatıldığı şekilde boyalı metalden ya da ahşaptan yapılıyor. Çoğu zaman rattan örgüsünün üzerine yapıldığı iskeletin niteliğini gözlemleme şansımız olmadığı için sağlamlık konusunda beklentileri karşılamayan ürünler piyasaya sürülebiliyor. Ayrıca sentetik rattan malzemenin kendisi sağlıklı ve doğal olmayan plastik türevlerinden (PE, PVC vb) yapıldığı için duyarlı tüketiciler tarafından tercih edilmeyebiliyorlar. Son olarak rattan örgüsünün yüzeyinin pürüzlü ve çıkıntılı olması minder kullanımına rağmen oturma konforunu olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Bunlara ek olarak orta klasmanda sayılabilecek okaliptüs, çam, akasya, gürgen, köknar, ladin gibi nispeten ekonomik kerestelerden imal edilmiş ahşap salıncaklardan bahsedelim: Ahşabın doğallığı, güzelliği ve işleme kolaylığından dolayı tasarımsal olarak modern beklentilere cevap verebilmesi günümüz alıcılarını cezbediyor. Ancak kullanılan ağacın cinsine ek olarak hangi kalite ahşaptan olduğu, kullanılan ahşabın kalınlığı, dış etkenlere karşı uygulanan korumanın cinsine de dikkat etmek gerekiyor. Eğer ahşap salıncak çok ekonomik fiyatta ise dikkatli olmanızı öneririz. İkinci, üçüncü kalite ahşap, emprenye yerine vernik veya cila gibi dış etkenlere karşı gerçek anlamda koruma sağlamayan malzemeler kullanılmış olabilir. Veyahut oturduğunuzda salıncak sağlamlık hissi vermeyebilir; örneğin bağlantı, birleşim yerleri ile ahşap kayıtlar gerektiğinden fazla esniyor olabilir.

Üst kalite ürünlerde iyi kalite ahşap ile yapılan salıncaklar bulunuyor. Tik, iroko, meşe, lareks gibi sert ağaçlardan elde edilen ahşaplar dış mekan kullanımına uzun yıllar dayanabilmeleri, az bakım istemeleri, doğallıkları, sağlamlıkları ve zamansız güzellikleri ile bahçe salıncağı yapımı için idealdirler. Bunlar arasında tik ağacı en üst kalitedir ancak fiyat olarak en üst bantta olduğu için mevcut pazara uygulanabilirliği zor görünmektedir. 

Swingroo/Aida Swings’de biz salıncaklarımızı birinci kalite masif iroko, kosipo, lareks ve okuome ahşaplarını kullanarak üretiyoruz. Tik ağacının zengin renk ve dokusuna en yakın ağaç olan iroko, tik ağacı gibi doğal olarak çürüme, bozulma ve kurtlanmaya karşı doğal koruması olan, sağlam ve istikrarlı bir ağaçtır. Tekne yapımı, dış cephe kaplaması, iskele ve kazık işleri gibi zorlu koşullarda kullanılır. Lareks ağacı kuzey yarıkürenin en soğuk bölgelerinde yetişen, zorlu koşullara dayanıklı bir ağaç türüdür. Ağır ve sağlamdır, tekne, tren rayı, telefon direği ve maden direği olarak kullanılır. Okuome ve kosipo ağaçları, Afrika orijinli sert ağaçlar kategorisinden ağaçlarıdır. Diğer ağaç türlerine göre daha az bilinseler de mobilya, kaplama, iç ve dış mekan doğrama işlerinde kullanılırlar.

 

 

Swingroo ürünlerini bulabileceğiniz bayiler için tıklayın. Bayimiz olmak için bizi arayın!
Sayfa başına git